tasma-zimex

4 zastosowania taśm na halach produkcyjnych

Z pomocą produktów, jakie znajdziesz w naszej ofercie, wykonasz szereg rozmaitych zadań. Dostępne w katalogu taśmy mogą posłużyć m.in. do napraw, izolowania wybranych elementów czy uszczelniania instalacji. Mogą również pełnić funkcję sygnalizacyjną – zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wyznaczyć np. strefy niebezpieczne, a także pomóc w organizacji przestrzeni. Chcesz dowiedzieć się, jak możesz je użyć w swojej hali produkcyjnej? Zachęcamy do lektury!

Spis treści

Oznaczenia bezpieczeństwa

Czy taśmy mogą zwiększyć bezpieczeństwo w Twoim zakładzie pracy? Jak najbardziej! Szeroki wybór wzorów pozwala m.in. dobrać produkty do oznaczania i zabezpieczania stref, w których np. doszło do wypadku lub usterki maszyny. Kolorowe taśmy BHP, m.in. w barwach bieli i czerwieni czy czerni i żółci są dobrze widoczne i jasno sygnalizują, że dana przestrzeń nie powinna być naruszana – przykładowo – ze względu na dalsze występowanie zagrożenia lub toczącą się kontrolę. Tak też możesz oznaczyć te części zakładu, gdzie prowadzone są np. prace modernizacyjne lub remontowe.

Warto wiedzieć, że wybrane taśmy mają antypoślizgową powłokę. To, w połączeniu z jaskrawym kolorem (zwykle odcieniem żółci) pomaga m.in. oznaczać stopnie i progi, ale i zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po schodach. Używając ich, zwiększysz także przyczepność w miejscach, gdzie ryzyko poślizgu jest wyższe (np. przy liniach, na których używa się śliskich substancji).

Tymczasowe naprawy

Uszkodzona powłoka dachu? A może pęknięcia na innych powierzchniach z metalu, szkła, tworzywa lub innych materiałów? Jeśli nie masz możliwości, by dokonać w danym momencie trwałych napraw – do ich zabezpieczenia wystarczy użyć taśm aluminiowych. To, co je wyróżnia, to wysoka odporność na nawet agresywne związki chemiczne, a także na ekstremalne temperatury. Warto przy tym pamiętać, że zwykle poleca się je do instalacji aluminiowych, w tym m.in. do łączenia cienkich blach z tego stopu.

Izolacja i uszczelnianie

Szczeliny między framugą a ramą okna są przyczyną uciekania ciepła z wewnątrz. Na dłuższą metę takie szpary trzeba zabezpieczyć trwałą izolacją. Gdy jednak nie masz jej pod ręką – świetnie sprawdzi się stosownie dobrana do tego celu izolacyjna taśma Scapa. Choć nie jest to trwałe rozwiązanie (chociażby ze względów estetycznych), to stanowi – przynajmniej tymczasową – skuteczną izolację.

Producent ten ma w swoim asortymencie także inne produkty, w tym m.in. wykorzystywane do zabezpieczania uszkodzonych przewodów. Samowulkanizujące taśmy nie tylko przykrywają odkryte kable, ale i tworzą trwałą barierę, skutecznie chroniąc użytkownika przed potencjalnym porażeniem lub innymi przykrymi skutkami. Wśród tych artykułów nie brakuje też produktów dostosowanych do instalacji hydraulicznych i wodociągowych, dzięki czemu można je efektywnie zaizolować i uszczelnić.

Organizacja przestrzeni

Aby zapewnić pracownikom danego zakładu bezpieczeństwo, należy wyznaczyć strefy o określonym stopniu ryzyka oraz szlaki komunikacyjne dla pojazdów i osób poruszających się pieszo. W tym przypadku duże znaczenie ma kierowanie się kodami kolorystycznymi. Znaczenie każdej barwy powinno być jasno określone w regulaminie i przedstawione pracownikom m.in. podczas szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przykładowo – z użyciem żółtych taśm ostrzegawczych możesz wyznaczyć trasy poruszania się wózków widłowych i innych maszyn. Biały kolor posłuży np. do określania ścieżek pieszych dla personelu, a czarny – do wydzielania stref niebezpiecznych. Używając produktów w kolorze czerwieni, wskażesz przestrzeń NO-GO i cechującą się najwyższym ryzykiem, a zielonych – drogi ewakuacyjne i bezpieczne punkty. Wybierając konkretne znaki kolorystyczne, warto uwzględnić również barwę podłoża, aby taśmy wyraźnie z nim kontrastowały.

Profesjonalne taśmy Scapa

Jak mogłeś przekonać się powyżej, produkty te mają szerokie zastosowanie w halach produkcyjnych. Każda taśma Scapa, którą znajdziesz m.in. w ofercie firmy ZIMEX, to produkt, jaki może wpłynąć na bezpieczeństwo w Twoim zakładzie pracy, jak i pomóc – przynajmniej czasowo – zwalczyć mniejsze lub większe usterki. Dlatego już teraz zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą i składania zamówień. W razie pytań – skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Shopping Basket